Jazz to forma muzyki, która powstała pod koniec XIX wieku w Nowym Orleanie. Styl jazzu, który znamy dzisiaj, został opracowany przez muzyków afroamerykańskich. Muzyka jazzowa jest zazwyczaj optymistyczna i żywa. Może być emocjonalny, ale ma o wiele lżejsze uczucie niż blues. Jazz wpływa na twój nastrój słuchającego, może pomóc złagodzić stres, zapewniając kojący krajobraz dźwiękowy.

Ogólnie rzecz biorąc, wykazano, że ludzie słuchający muzyki jazzowej mają wyższy poziom kreatywności i inteligencji niż ogólna populacja. Może to być spowodowane tym, że muzyka jazzowa wywołuje emocjonalną reakcję słuchaczy, co zachęca ich do tworzenia większej ilości myśli na temat ich codziennego życia.

Kompleksowy przegląd muzyki jazzowej w miejscu pracy

Muzyka od dawna jest używana w miejscu pracy. Ale nie byle jaki rodzaj muzyki – musi to być odpowiedni rodzaj muzyki do danego zadania. Tu właśnie pojawia się jazz. Pojawia się wiele opinii, że słuchanie jazzu jest dobrym pomysłem na zachowanie wewnętrznej równowagi. Może nawet zwiększyć kreatywność, gdy pojawiają się problemy w pracy.

W wielu artykułach stwierdzono, że muzyka jazzowa ma pozytywny wpływ na wydajność pracy, nastrój i produktywność. Jedno z badań opublikowanych w Journal of Business Research wykazało, że jazz „poprawiał samopoczucie uczestników poprzez pozytywny wpływ na ich nastrój”. Inne badanie przeprowadzone przez Cornell University wykazało, że jazz prowadził do zwiększonego poczucia kreatywności u uczestników biorących udział w grupowych zadaniach burzy mózgów

Dlaczego jazz tworzy radosny nastrój

Badanie jazzu i jego wpływu na nastrój nie jest nowe. Nowością jest jednak to, w jaki sposób neuronauka przeprowadziła dogłębne badanie mózgu i jego reakcji na różne aspekty muzyki. Jednym z takich aspektów jest tempo, które wpływa na to, czy dana osoba czuje się pobudzona, czy zrelaksowana. Energetyczna muzyka w szybkim rytmie sprawi, że poczujesz się podekscytowany i szczęśliwy, a powolna muzyka z rytmem dopasowanym do Twojego tętna sprawi, że odprężysz się i poczujesz się spokojniejszy.

Nastrój, jaki tworzy jazz, jest jednym z powodów, dla których tak wielu ludzi go lubi. Jazz to nie tylko specyficzne rytmy i melodie, ale także różne dźwięki i instrumenty.

Wpływ muzyki jazzowej na nastrój jest przedmiotem zainteresowania naukowców i psychologów. Muzyka jazzowa może pomóc osiągnąć dobry nastrój dzięki swojej rytmiczności i melodyce (melodia dysonansowa, złożone schematy rytmiczne). Warto słuchać jej kiedy potrzebujesz odpocząć i się rozluźnić.